Kina se budi?
Kineski indeks CSI 300 (koji obuhvata 300 najvećih kompanija listiranih na Shangai Stock Exchange i Shenzhen Stock Exchange) je ove nedjelje skočio za skoro 15%, što je najveći nedjeljni rast od 2008. godine, dok je Hang Seng Index (Hong Kong Stock Exchange) porastao ove nedjelje za skoro 13%, najviše od davne 1998. godine!
Razlog tome je što je Kineska vlada odlučila da stimuliše ekonomiju i tržište kapitala kroz sledeće mere:
Smanjenje obavezne rezerve (RRR) za 0.5%, što oslobađa oko 1 bilion Yuan-a, tj. 142 milijarde dolara u likvidnosti.
Smanjenje kamatne stope na hipotekarne kredite za 0.5%, dok je minimalno učešće za kupovinu nekretnine smanjeno na 15% sa prethodnih 25%.
Program zamene hartija od vrijednosti: Ovaj program omogućava kompanijama iz sektora osiguranja, fondova i drugih da koriste imovinu kao zalog kako bi došle do likvidnosti.
Poseban program re-kreditiranja: Ovaj program će omogućiti bankama da obezbede kredite za listirane kompanije i njihove ključne akcionare, posebno za otkup sopstvenih akcija.
Važnije od svega je jasna namera i najava Kineske centralne banke da je spremna da obezbjedi dobar ekonomski i monetarni ambijent za stabilan ekonomski rast i visoko-kvalitetan razvoj (vrlo zanimljiva formulacija).
Dok se cijeli svijet oporavio od posljedica pandemije, kineska privreda je osjećala posljedice izuzetno stroge „ZERO-Covid“ politike. Na to su se nadovezali i sporiji rast kineskog BDP od očekivanog, kriza na lokalnom tržištu nekretnina (Evergrande), geopolitičke tenzije i ekonomska ograničenja u odnosu sa SAD, unutrašnji regulatorni pritisci na najveće tehnološke kompanije ali i globalna inflacija, visoke kamatne stope i strah od recesije širom svijeta.
Akcije kineskih kompanija su pretrpjele veliki gubitak u poslednje tri godine, što jeste bio globalno veoma volatilan period ali su tokom njega indeksi američkih berzi više puta zabilježili All-Time High nivoe:
– Alibaba -27,5% (za poslednje tri godine)
– JD – 48,6%
– Tencent -5.73%
– Baidu -34.65%
ETF-ovi koji prate kineske akcije su takođe ostvarili negativne rezultate:
KWEB -25.79%
MCHI -20.79%,
dok je tokom istog perioda S&P500 porastao za 34,7% – jasno je ko je bolje prošao.
Ako posmatramo pet godina, razlika je još veća: S&P500 +93.98%, CSI300 -5.64%
Akcije „luxury“ kompanija su takođe bile pogođene padom potrošnje u Kini, pa su investitori ove pozitivne vijesti ispratili rastom akcija LVMH od 18%, a Hermes i Estée Lauder su porasli po 16,5%, poslije duge korekcije.
Iako su već svi počeli tražiti definitivnu zamjenu za Kinu u Indiji ili Meksiku, nikad se ne treba „kladiti“ protiv nje. Sve je naravno stvar individualne investicione politike i diversifikacije portfolija ali utakmica traje 90 minuta, a Kinezi su poznati da sve gledaju na mnogo duži rok od ostatka svijeta.
Moje mišljenje, ne i investiciona preporuka, je da u tzv. emerging markets poput Kine, Indije, Brazila treba imati 5-10% portfolija, najbolje kroz ETF-ove. Ja to radim već duži period, rast Indije mi je do sada pokrivao pad Kine, sad je sve kako treba
Za Kinu su od ETF-ova najpopularniji gore pomenuti KWEB i MCHI, za Indiju INDA, za Brazil FEZ, a emerging tržišta su EEM i EDIV, svakako sami uradite analizu preko portala justetf i nađite onaj koji je po UCITS standardima, ima mnogo ETF-ova koji pokrivaju te berze. Kroz ETF-ove ne morate da birate jednu zemlju ili region već dobijate već spremne pakete koje želite, ali je potrebno i njih pažljivo analizirati.
Vidimo se na (kineskoj) berzi!
Izvor grafikona: TradingView